„Replikátor jídla jako ze sci -fi“

 ChefJetPosledně jsme si řekli několik slov o výrobě biologických surovin jakými jsou maso a kůže. Dnes si něco povíme o novinkách, které by mohly 3D tisk potravin přinést také domácím klientům.

Jenom přednedávnem jsme psali o pokusech s možností 3D tisku jídla. Jednalo se tehdy o laboratorní pokusy na přístrojích vytvořených DIY (Do It Yourself – udělej si sám) technologií. Nepřešlo moc času a pár týdnů na to tady máme první výtvor, který by již reálně měl přijít do výroby.

Tento přístroj byl představen na letošním technologickém veletrhu CES v Las Vegas. Kdo jiný by ho mohl představit ne-li 3D Systems a pojmenovali ho příznačným názvem ChefJet. Podívejme se co nám tedy tento nový šéfkuchař nabízí. Samozřejmě nečekejme zázraky. Svíčková na smetaně s brusinkami ještě pár let potrvá. ChefJet sám o sobě je mohutný stroj, větší než kuchyňská trouba. Dokáže vytisknout jednobarevný objekt z cukrové hmoty o rozměrech až 20 x 20 x 15 cm. Cukroví vytvořené na ChefJetuJeho profesionální sourozenec ChefJet Pro, vytiskne objekty až do velikosti 25 x 35 x 20 cm. Dokáže tisknout plnobarevně a bude stát jen přibližně $ 10,000. Obě tiskárny budou komerčně dostupné v druhé polovině roku 2014 v závislosti na společnosti. Využití těchto přístrojů je zatím omezeno na polevy na dorty, bonbóny a sladké příslušenství k drinkům .

Příště si něco povíme o 3D tiskárně, kterou plánuje NASA nasadit ve vesmíru.

Autor: Martin Chlebo