3D tisk a hudba?… Vyrobte si vlastní „stradivárky“

1011_3d_guitar_630x420Již delší dobu se na poli 3D tisku setkáváme s pokusy o výrobu replik hudebních nástrojů. Donedávna to byly spíše jen kopie, které vypadaly skoro identicky jako jejich originál.

Prvním hudebním nástrojem, který ze sebe vydal nějaké tóny, byla flétna vytištěna na MIT University. Asi před rokem se podařilo vyrobit repliku houslí od Stradivariho, které dokonce i dobře zněly i když na originál si tato replika ani netroufá. Na Masseyho Univerzitě – strojní fakultě, už asi rok vyrábějí těla pro elektrické kytary, které nevyžadují „dokonalost“ designu. Rovněž se pomocí 3D tisku vyrábějí i skříňky na reproduktory různých nekonvenčních tvarů a podob.

Dosud si však nikdo netroufl na výrobu akustické kytary, až do minulého týdne. Časopis Bloomberg Bussinessweek informoval o prázdninovém projektu Scotta Summita. Tento odborník a velký zastánce 3D technologie se na týden uchýlil na chatu v horách a vytvořil 3D návrh akustické kytary. Tento druh hudebního nástroje je náročný na zkonstruování i tradiční metodou, ačkoliv je při návrhu nutné zohlednit mnoho faktorů. Svůj design odevzdal společnosti 3D Systems, která se předtím stala vlastníkem jeho firmy. Společně vytvořili kytaru, jejíž kvalita je srovnatelná s nástroji vyrobenými tradičním způsobem. Svůj design chce i nadále zdokonalovat.

Summitovým úspěchem se výroba hudebních nástrojů posouvá zase o kus dál a otevírá možnosti pro nové designy nástrojů různých tvarů a forem.

Autor: Martin Chlebo